Uczniowie

Galeria naszych prac

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator

Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła.

Johan Wolfgang von Goethe

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tęcza”

 

 

W świątecznym nastroju

 

 

Architektura

 

 

Rysujemy, malujemy, wycinamy, lepimy

 

 

Ale o co tu chodzi , czyli obrazy abstrakcyjne jak zawsze nieodgadnione

 

   

Sukces Klaudii

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator

24 kwietnia 2016 roku w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Polskiej Federacji Taekwon-do.
W zawodach wystartowało 405. Niemal 50 sędziów na 10 planszach przez cały dzień punktowało, oceniało oraz czuwało nad tysiącami pojedynków. Zawody przebiegały bardzo sprawnie o czym świadczy fakt, że osoby do 13 roku stanowiące najliczniejszą grupę zakończyły zawody po 4 godzinach. Cała impreza oraz sam Toruń przypadł wszystkim na tyle do gustu, iż ustalono, że jeden z dwóch największych turniejów co roku będzie odbywała się w mieście Kopernika. Zawodnicy wystartowali w wielu konkurencjach: układach formalnych - indywidualnych oraz drużynowych, walkach bong matsogi (walki miękkim kijem), walkach semi oraz light contact, technikach specjalnych oraz testach siły.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Klaudia Niewiadomska, reprezentującą klub Taekwon-do Cobra Team zdobyła dwa tytuły wicemistrzowskie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   

Wykorzystaj internet do nauki języka

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator

W dzisiejszych czasach nauka języka obcego jest jednym z fundamentów wykształcenia. Zachęcam więc osoby zainteresowane rozwijaniem tej umiejętności do zapoznania się z serwisem lingapp.com. Jest to serwis, który proponuje nowe podejście do nauki słownictwa. Jeśli chcesz wiedzieć na czym ono polega, proponuję zapoznanie się z filmem, który znajduję się na stronie głównej serwisu.

Nauczycieli języków obcych zachęcam również do przeczytania wywiadu z jednym z twórców serwisu. Wywiad można przeczytać tu.

   

Eliminacje DialnetMasters

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator

Eliminacje do konkursu DialnetMasters odbędą się w czwartek 27.01 br. o godz. 1340 w sali informatycznej. Zespoły, które zgłosiły swoje uczestnictwo, proszone są o punktualne przybycie.

   

Zagadnienia do eliminacji.

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Administrator

Osoby biorące w eliminacjach do konkursu powinny zapoznać się z następującymi  zaganieniami:

Więcej: Zagadnienia do eliminacji.

   

You Can Dance

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wpisany przez Aleksandra Bramorska, Karolina Jagodzińska

„Myślisz, że umiesz tańczyć?” to program, który podbił serca milionów ludzi.
„You Can Dance” jest programem zrealizowanym na podstawie amerykańskiego hitu.
Autorki tego artykułu(czyli my) są wielkimi fankami tego programu i z uwaga śledzą wszystkie odcinki. Dzięki temu możemy przedstawić Wam sylwetki najlepszych tancerzy drugiej w Polsce edycji tegoż programu. Zacznijmy od początku. Pierwszym etapem były castingi w całym kraju. Jury w składzie: Austin Egurolla, Weronika Marczuk – Pazura
oraz Michał Piróg, wybrało uczestników, którzy wyjechali do Buenos Aires. Spośród nich wyłoniono 16, która przedostała się do programu na żywo. Ta 16 to:
 1. Justyna Białowąs
 2. Anna Radomska
 3. Artur Cieciórski
 4. Georgij Puchalski
 5. Żaneta Majcher
 6. Kamil Guzy
 7. Kryspin Hermański
 8. Katarzyna Kubalska
 9. Aneta Gąsiewicz
 10. Patryk Różniecki
 11. Roksana Kaniuk
 12. Łukasz Słaniewski
 13. Filip Wala
 14. Kamil „ Santi” Węgierski
 15. Natalia Wojdak
 16. Katarzyna „Milla” Kordzińska

Przez długie godziny pracowali oni nad trudnymi choreografiami. Mimo iż wszyscy wkładali w to dużo wysiłku, z programu na program liczba uczestników zmniejszała się. Do finału dotarli najlepsi:
 1. Kryspin Hermański
 2. Katarzyna Kubalska
 3. Artur Cieciórski


Finałowa trójka zmierzy się w tanecznym pojedynku w środę (04.06.2008) o godz. 21:30 na antenie TVN. Zawodników wspomagać będzie wspaniała publicznośc oraz prowadząca Kinga Rusin.

Teraz przybliżymy wam sylwetki 3 najlepszych tancerzy:

Kryspin Hermański - jeden z trzech finalistów. Sam o sobie mówi tak:
Kryspin - tak dała mi na imię mama. Moje hobby to żeglarstwo, kino, czytanie książek, jazda na rolkach i łyżwach oraz gotowanie. Może nie zawsze mi się udaje, ale staram się być po prostu interesującą i sympatyczną osobą:). Autorki tego tesktu uważają, że zasłużenie znalazł się on w finale. Na oficjalnej stronie internetowej YCD znalazłyśmy wywiad z Kryspinem
1. Czy masz swoją ksywkę albo pseudonim artystyczny?
Krys.

2. Ile miałeś lat, gdy zacząłeś/aś tańczyć?
10 lat.

3. Na pewno ciężko pracowałeś/aś na swoje obecne umiejętności, czy kiedykolwiek pobierałeś/aś lekcje tańca lub trenowałeś/aś? Jeśli tak, to opowiedz o tym.
W wieku 10 lat poszedłem do szkoły baletowej, gdzie przez 9 lat pracowałem na tytuł zawodowego tancerza. Teraz próbuję rozwijać moje umiejętności na własną rękę. Ćwiczę ze znajomymi różne style tańca, takie jak hip-hop, breakdance oraz uczęszczam na lekcje salsy do Jose Torresa.

4. Jeśli miałbyś/miałabyś określić swój styl tańca, jakbyś go nazwał/a?
Niestety nie mam własnego stylu tańca. Może z czasem w czymś się zacznę specjalizować.

5. Dlaczego akurat taniec? Co czujesz, kiedy tańczysz? Co takiego wyjątkowego jest w tańcu?
To moja mama zapisała mnie do szkoły baletowej i jestem jej za to wdzięczny. Tańcząc, czuję swobodę ruchu. To właśnie sprawia, że taniec jest dla mnie czymś wyjątkowym.

6. Czy taniec to Twoja jedyna pasja? Jakie masz inne talenty i hobby?
Niedawno ukończyłem kurs odnowy biologicznej i masażu I, II i III stopnia. Z czasem chciałbym połączyć te umiejętności z moim zawodem, czyli pomagać innym tancerzom w utrzymaniu sprawności fizycznej lub jej przywracaniu.

7. Kto jest Twoim idolem, mistrzem, wzorem do naśladowania? Czy masz ulubionego tancerza/choreografa, którego taniec podziwiasz?
Może to nie ta sama dziedzina, ale jednak też ruch. Moim idolem jest Bruce Lee. Nie tylko ze względu na jego technikę walki, ale przede wszystkim samozaparcie, dyscyplinę i sprawność fizyczną. Jest wielu świetnych tancerzy i choreografów w każdej dziedzinie tańca. Ale mi najbardziej zapadła w pamięć postać Michaiła Barysznikowa.

8. Czy ktoś z Twoich bliskich/rodziny również tańczy zawodowo/profesjonalnie?
Nie, jestem wyjątkiem:)

9. Czy masz na swoim koncie jakieś profesjonalne występy? Role w musicalach, pracę w teatrze, występy w teledyskach? Pochwal się:)
Jeszcze w szkole miałem praktyki w Operze Śląskiej i Śląskim Teatrze Tańca. Potem zacząłem pracę w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Obecnie pracuję w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

10. Jakie oczekiwania/nadzieje wiążesz ze swoim udziałem w programie YCD? Na pewno chcesz wygrać….:) Czego jeszcze oczekujesz po występie w tym programie?
Na pewno podniesienia moich umiejętności tanecznych, zdobycia nowych doświadczeń, a także dobrej zabawy.

11. Gdzie chciałbyś być za 10 lat i co chciałbyś robić?
Nie wybiegam myślami w tak daleką przyszłość, ale jak na razie może założyć rodzinę, wybudować dom i posadzić drzewo?

12. Jakie jest Twoje niezapomniane wydarzenie, największe przeżycie związane z tańcem?
Mam ich kilka:) Jednym z nich na pewno jest dyplom na zakończenie szkoły, ale też spotkania i praca ze znanymi pedagogami i choreografami, jak Conrad Drzewiecki czy Jarosław Staniek.

13. Twoje motto życiowe
"Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi".

14. Trzy życzenia do złotej rybki
Umieć tańczyć w każdym stylu tańca. Więcej szarych komórek:) Trzecie życzenie zostawiam na później.

15. Jakiej muzyki słuchasz i do jakiej muzyki uwielbiasz tańczyć?
Słucham prawie każdej muzyki, rapu, hip hopu, r'n'b, popu, rocka. Trochę jazzu, metalu, klasyki. W pracy tańczę do różnego rodzaju muzyki, począwszy od folkloru, po klasykę. A gdy spotykam się ze znajomymi, słuchamy "czarnej" muzy i salsy.

Kolejną finalistką YCD jest Katarzyna Kubalska. Ma 19 lat, mierzy 168 cm wzrostu, ciemne oczy, długie, ciemne włosy i kolczyk na języku. Mówi, że gdy tańczy nikogo nie udaje, jest sobą.
Wywiad z Kasią:

1. Czy masz swoją ksywkę albo pseudonim artystyczny?
Nauczyciel ze Szkoły Baletowej mówił na mnie Kat, a bliscy znajomi z kręgu tanecznego Katiosza.

2. Ile miałeś lat gdy zacząłeś/aś tańczyć?
Chyba jakoś 3,5..?

3. Na pewno ciężko pracowałeś/aś na swoje obecne umiejętności, czy kiedykolwiek pobierałeś/aś lekcje tańca lub trenowałeś/aś? Jeśli tak, to opowiedz o tym.
Cała moja (i nie tylko moja) nauka w Szkole Baletowej to była jedna wielka „walka o przetrwanie”. Proszę tylko nie brać tego dosłownie!;) Każdy, kto ukończył tak specyficzną, rygorystyczną szkołę z tradycjami może powiedzieć, że w dorosłym życiu jest w stanie podjąć się (prawie) każdego zadania i oczywiście mu sprostać. Dzieje się tak, bowiem jest to miejsce, gdzie od początku dzieciom stawiane są bardzo wysokie wymagania i oczekuje się, że bez protestów i płaczu będą one w 100% realizowane. Ten, kto się nie podporządkuje lub nie będzie wystarczająco silny psychicznie, po prostu nie poradzi sobie w późniejszych klasach. Takie podejście kształtuje charakter, bo jak wiadomo „przetrwają najsilniejsi”. Ta zasada dotyczy zresztą chyba każdego zawodu, prawda? Ale ileż się ma potem satysfakcji, odbierając dyplom ukończenia szkoły, zdając maturę! I czując ciepły majowy powiew spalin na Moliera. Ma się wtedy w głowie jedną myśl „wszystko jest możliwe”(to nie była ironia).

4. Jeśli miałbyś/miałabyś określić swój styl tańca, jakbyś go nazwał/a?
Mix wszystkich ruchów powstałych w mojej głowie, które jest w stanie wykonać moje ciało.

5. Dlaczego akurat taniec? Co czujesz, kiedy tańczysz? Co takiego wyjątkowego jest w tańcu?
Zawsze lubiłam się ruszać, nieważne gdzie i jak, byle tylko się nie nudzić. Od dziecka, najbardziej nie lubię, a wręcz boje się nudy i rutyny. Gdy tańcząc, czuję się nieprzygotowana, denerwuję się i wtedy góruje niepewność. Skupiam się bardziej na następujących po sobie krokach w choreografii, niż na „przekazie” dla widza. Natomiast, kiedy uda mi się pozbyć stresu, przynajmniej częściowo, i jestem pewna siebie, wychodząc na scenę, przenoszę się w zupełnie inny świat. Świat, gdzie widz śledzi moje ruchy i odczuwa dokładnie to, co dzieje się w mojej duszy. Przeżywa każde słowo, jakie „wypowiada” moje ciało. Kiedyś, usłyszałam od jednej pani profesor ze szkoły: „nigdy dobrze nie zatańczysz choreografii, w której występują emocje, póki sama ich nie doznasz tańcząc”. Oznacza to tyle, że jeśli grasz matkę, która straciła dziecko, to na scenie musisz BYĆ matką, która straciła dziecko. Stajesz się cierpieniem, bólem, bezsilnością i te emocje powinny się na tyle silnie się w tobie przejawiać, żeby odbiorca mógł je poczuć (wiem, ponury przykład… ). Tego nie da się dokładnie opisać. To po prostu trzeba zatańczyć-odegrać i poczuć. Taniec jest nośnikiem głębokich treści, emocji i uczuć, których czasem słowo, czy obraz nie są w stanie wyrazić. A czasem, jest po prostu samym „tańcem dla tańca”- radością życia lub pozytywnym wyładowaniem naszych emocji.

6. Czy taniec to Twoja jedyna pasja? Jakie masz inne talenty i hobby?
Chyba wszystkie dziedziny sztuki, bez których taniec mógłby się obejść, lecz z którymi współgrając, tworzy „coś fantastycznego”- muzyka, malarstwo, aktorstwo. I ponadto parapsychologia - coś, czego się boję i co jednocześnie ogromnie mnie fascynuje.

7. Kto jest Twoim idolem, mistrzem, wzorem do naśladowania? Czy masz ulubionego tancerza/choreografa, którego taniec podziwiasz?
Mój modernowy guru to Wojtek Mochniej.

8. Czy ktoś z Twoich bliskich/rodziny również tańczy zawodowo/profesjonalnie?
Nie. Jestem niespełnionym marzeniem mojej mamy ;)

9. Czy masz na swoim koncie jakieś profesjonalne występy? Role w musicalach, pracę w teatrze, występy w teledyskach? Pochwal się:)
Nie. Jestem niespełnionym marzeniem mojej mamy;)

10. Jakie oczekiwania/nadzieje wiążesz ze swoim udziałem w programie YCD? Na pewno chcesz wygrać….:) Czego jeszcze oczekujesz po występie w tym programie?
Mam taką nadzieje, że mnie nie zwolnią z pracy, po tak długim urlopie. A na poważnie, to chciałabym, aby moje marzenia spełniały się w szybszym tempie i wiem, że dzięki mojemu udziałowi w programie, tak się właśnie stanie.

11. Gdzie chciałbyś być za 10 lat i co chciałbyś robić?
Za 10 lat na pewno chciałabym być gdzieś, gdzie jest ciepło (nie znoszę zimna) i nieważne, co dokładnie będę robić, ważne żebym była szczęśliwa.

12. Jakie jest Twoje niezapomniane wydarzenie, największe przeżycie związane z tańcem?
Największe przeżycie związane z tańcem właśnie ma miejsce. Jest to obcowanie z ludźmi, którzy są w stałym związku lub tylko romansują z tańcem, ale tak jak ja, darzą go wielkim uczuciem.

13. Twoje motto życiowe
„Żyj tak, jakby każdy dzień miał być ostatnim”.

14. Trzy życzenia do złotej rybki
- Aby każdy człowiek na świecie miał możliwość robienia tego co w życiu kocha i żeby był w stanie się z tego utrzymać.
- Aby zawsze starczyło nam pieniędzy, czasu i zdrowia na realizację marzeń (ale tylko tych rozwijających, żeby nie było za kolorowo)
- Abym miała możliwość łapania takiej złotej rybki przeciętnie co 10 lat:)

15. Jakiej muzyki słuchasz i do jakiej muzyki najbardziej lubisz tańczyć?
Zazwyczaj słucham utworów, które mają dla mnie wartość sentymentalną, wiążą się z jakimiś ważnymi dla mnie sytuacjami lub osobami. A tak na co dzień, słucham wszystkiego, co mi wpadnie w ucho. Lubię również muzykę filmową (tak właśnie zachwyciła mnie twórczość Hansa Zimmera - dopiero się poznajemy).

Ostatnim z finalistów jest Artur Cieciórski. W ten sposób Artur zwraca się do fanów i mówi o sobie:
Hej ludziska! To ja Artur (!), specjalnie dla was przywożę „New Style – Hip Hop“ prosto z Bostonu. Wcześniej przywoziłem wam Disco Freestyle jako Mistrz Świata (8 x solo + duet). Mój sukces opieram na łączeniu technik gimnastycznej i Break Dance. Prywatnie lubię malować (ściany w mieszkaniu). Jak nie maluję to ciężko trenuję, a w wolnych chwilach zasuwam „220 km/h na polskich autostradach“ – ścigacze to moje hobby!

Wywiad z Arturem:

1. Czy masz swoją ksywkę albo pseudonim artystyczny?
Nie mam pseudonimu. W środowisku jestem znany z imienia i nazwiska.

2. Ile miałeś lat, gdy zacząłeś/aś tańczyć?
Pierwsze kroki taneczne poznawałem w wieku 15 lat.

3. Na pewno ciężko pracowałeś/aś na swoje obecne umiejętności, czy kiedykolwiek pobierałeś/aś lekcje tańca lub trenowałeś/aś? Jeśli tak, to opowiedz o tym.
Zacząłem trenować w wieku 12 lat, w Sekcji Akrobatyki Sportowej "Olimpijczyk" w Toruniu. Robiłem to przez 8 lat. Potem był taniec Break Dance, w grupie "Scrap Beat" we Włocławku, przez 3 kolejne lata. Największe sukcesy odniosłem jednak z grupą "FIX" z Torunia, gdzie tańczyłem Disco, Disco Show i Show Dance, przez 7 lat. Przez 3 lata uprawiałem dwie dyscypliny na raz: akrobatykę i Break Dance. Ostatecznie zdecydowałem się na nowy styl tańca.Uprawiam tzw. New Style-Hip Hop, połączony z elementami akrobatyki, wyskoków, piruetów, z mocnym akcentem na bit (zacinki) oraz "miękko pływającymi krokami tanecznymi".

5. Dlaczego akurat taniec? Co czujesz kiedy tańczysz? Co takiego wyjątkowego jest w tańcu?
Taniec jest odzwierciedleniem mojej osoby. Wyrażam go na różne sposoby, tak samo, jak wyrażam siebie. Czasem wykonuję go miękko, płynnie i delikatnie, a czasem dynamicznie, prawie agresywnie. Dla mnie taniec jest raczej sportem, niż sztuką. Poświęcam mu więcej czasu i energii, niż niejednemu sportowi wyczynowemu. Zachwyciłem się nim w wieku 15 lat, przez czysty przypadek. Zobaczyłem w gazecie zdjęcie koleżanki-akrobatyczki, która wróciła właśnie z turnieju tanecznego. Gdy poszedłem jej pogratulować, zaproponowała mi, żebym spróbował swoich sił w tańcu, w zespole FIX. Twierdziła, że to świetna zabawa. Chwilę się zastanawiałem, bo zawsze mi się wydawało, że taniec w wykonaniu mężczyzn jest śmieszny. Bałem się porażki, ale dobrze wypadłem na próbie. A przy okazji, odkryłem coś, co pozwala mi się realizować i pokazywać pełnię moich możliwości.

6. Czy taniec to Twoja jedyna pasja?Jakie masz inne talenty i zainteresowania?
Poza tańcem interesuję się fotografią cyfrową, głównie widokowo-portretową. Na poziomie czysto amatorskim. Poza tym lubię podróże po świecie (głównie przy okazji zawodów) i jestem fanem motoryzacji. Mam słabość do sportowych motocykli.

7. Kto jest Twoim idolem, mistrzem, wzorem do naśladowania? Czy masz ulubionego tancerza/choreografa, którego taniec podziwiasz?
Jest wielu świetnych choreografów i tancerzy na świecie, przed którymi chylę czoła. Są to miedzy innymi: Brian Friedman, Shane Sparks, Dave Scott, Wade Robson, Mia Michaels, Laurie Ann Gibson itd.

8. Czy ktoś z Twoich bliskich/rodziny również tańczy zawodowo/profesjonalnie?
Jako jedyny w rodzinie wybrałem karierę w tańcu. Moi bliscy woleli zawsze tzw. bardziej męskie sporty (boks, karate, piłka, itd.).

9. Czy masz na swoim koncie jakieś profesjonalne występy? Role w musicalach, pracę w teatrze, występy w teledyskach? Pochwal się:)
24 razy zdobyłem Mistrzostwo Polski jako solista i nie tylko, w kategoriach: Disco solo, Disco Freestyle, Disco Duet, Disco Show i Mini Formacje i Formacje Disco. Dzięki temu mam duże doświadczenie we współpracy z ludźmi. Jestem m.in.:
- Zdobywcą Pucharu Świata Disco Freestyle 1m. 1998 Francja-Annecy
- Mistrzem Europy w Disco Freestyle 1m. 2000 Koszalin
- 5-krotnym Mistrzem Świata Disco i Disco Freestyle 1m.1998/1999/2000/2001
- 3-krotnym Mistrzem Świata Disco Show Duety 1m. 2000/2001

Do najważniejszych osiągnięć zaliczam występy w 170 różnych klubach nocnych w Ameryce wraz z grupą taneczną J.A.T. Robiliśmy show na zamówienie firmy Bacardi Lemon, w kasynach Las Vegas oraz w największym kasynie na świecie FOXWOOD Club BB King. Nasze pokazy poprzedzały występy takich gwiazd jak Ashlee Simpson, Bobby Valentino, T-Pain, Young Bloodz, Bobby Brown, Pussycat Dolls, Baby Bash, Hurricane Chris, Stivie B, Kimberly Locke, Cheri Dennis. Występowaliśmy dla sportowców, aktorów, prezenterów TV i DJ-ów, gwiazd takich jak Lenox Lewis, LaLA, Tarrance & Rocsi z MTV, Hannah Montana, Jim Brown, Chops Turner, zawodnicy Futbolu Patriots, Ryan Gomes NBA, David Bautista WWE, Diva WWE Ashley Massaro, DJ Scribble, DJ Louie Devito, DJ Funk Master Flex, DJ Fenesse, DJ Deejay Sneana, DJ JP.

10. Jakie oczekiwania/nadzieje wiążesz ze swoim udziałem w programie YCD? Na pewno chcesz wygrać….:) Ale jakich jeszcze rezultatów oczekujesz po występie w tym programie?
Liczę, że będę mógł się przyczynić do wzrostu popularności tańca w Polsce i na świecie. I nie tylko tańca – rozrywki w ogóle. Bo myślę, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia w tej dziedzinie. No, ale jak się okazuje, WSZYSTKO, CO AMERYKAŃSKIE W KOŃCU DOCIERA TAKŻE DO NAS. - TAK JAK YOU CAN DANCE!.

11. Gdzie chciałbyś być za 10 lat i co chciałbyś robić?
Za 10 lat chcę być tam, gdzie jest moja pasja, taniec, życie, radość?! I mam nadzieję, że będę się mógł cieszyć wspólnymi chwilami z rodziną.

12. Jakie jest Twoje niezapomniane wydarzenie, największe przeżycie związane z tańcem?
Pierwszy dźwięk Hymnu Narodowego poza granicami kraju!
13. Twoje motto życiowe
"Być Człowiekiem dla Człowieka".

14. Trzy życzenia do złotej rybki
Pomoc dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują!
Pokój na świecie!
Więcej słońca i optymizmu w ludziach!

15. Jakiej muzyki słuchasz i do jakiej muzyki uwielbiasz tańczyć?
Słucham muzyki soul, trochę techno, czasem muzyki poważnej. Tańczę najczęściej do czarnych bitów R&B i hip hopu

Z niecierpliwością wyczekujemy finału i liczymy, że wygra najlepszy! A wy jak sądzicie? Kto powinien wygrać? Wejdźcie na stronę http://youcandance.plejada.pl/ i oddajcie swój głos w sondzie.

Aleksandra Bramorska

Karolina Jagodzińska


   

Strona 1 z 2

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>