Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej

 

Strzegowo to miejscowość położona nad rzeką Wkrą. Pierwszą wzmiankę spotykamy w dokumencie księcia płockiego Bolesława III z 1349 roku, gdzie Strzegowo przedstawione jest jako osada na skraju borów zawkrzeńskich.

 

W 1886 roku została otwarta jednoklasowa szkoła początkowa z językiem rosyjskim i istniała do 5 lutego 1915 roku. Przez ten okres placówka mieściła się w domu prywatnym. Był to dom murowany, parterowy, w którym znajdowała się obszerna izba do nauki i trzyizbowe mieszkanie dla nauczyciela.

 

W latach 1910-1917 istniała w Strzegowie mała szkółka parafialna prowadzona przez siostrę proboszcza, księdza Adama Murawskiego. Nauka odbywała się w języku polskim, a w jej zakres wchodziło czytanie, pisanie, rachowanie i religia. Szkoła Parafialna mieściła się w organistówce. Do 5 lutego 1915 roku nauczanie odbywało się tajnie, a po tym dniu jawnie. W 1917 roku proboszcz i pani Murawska odeszli do innej parafii. Szkoła przestała istnieć.

 

Jesienią 1916 roku w Strzegowie została otwarta szkoła elementarna Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS). Jej inicjatorem był Józef Ptaszyński, nauczyciel inteligentny i utalentowany muzycznie. Szkoła PMS mieściła się w domu Józefa Ptaszyńskiego. W latach 1916-1917 była to szkoła jednoklasowa, w 1917-1918 dwuklasowa, a w 1918-1919 trzyklasowa.  W lipcu 1919 roku nastąpiło jej włączenie do publicznej szkoły powszechnej.

 

W dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie gospodarcze Strzegowa. Poniedziałkowe jarmarki były coraz większe. Część ludności traktowała jarmarki jako główne źródło utrzymania. W tym czasie powstaje gmach remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i budynek szkoły, których mogły pozazdrościć inne gminy.

 

Do 1925 roku szkoła mieściła się w jednej izbie w budynku własnym, zbudowanym w czasach carskich i pięciu izbach wynajmowanych. W 1924/25 w miejscu starego budynku postawiono dom parterowy, murowany, kryty dachówką, a w nim sześć obszernych sal lekcyjnych i dwa mieszkania na poddaszu dla nauczycieli, każde po pokoju z kuchnią.

Zdjęcie budynku z okresu międzywojennego

Zdjęcie budynku szkolnego z okresu międzywojennego

W 1925-26 szkoła mieściła się w sześciu salach własnych w dwóch izbach wynajętych, o łącznej powierzchni 261 m2 i posiadała 0,3 ha placu przed budynkiem oraz 2,8 ha ziemi ornej użytkowanej przez kierownika szkoły. Uczyło w niej 9 nauczycieli etatowych i jeden nieetatowy (ksiądz).

 

Do obwodu szkolnego należała osada Strzegowo oraz wsie: Budy Strzegowskie, Kuskowo Bzury, Kuskowo Dworskie, Kuskowo Glinki, Mączewo, Prusocin, Tuchowo i od 1926 Aleksandrowo, Augustowo i Konotopa.

 

Uroczystość oddania szkoły do użytku odbyła się jesienią 1926 roku. W dniu 10 października 1928 roku odbyły się uroczystości poświęcenia i nadania szkole imienia świętego Stanisława Kostki.

 

W sierpniu 1939 roku przez Strzegowo w kierunku północnym przeszła większość 20 Dywizji Piechoty, by bronić granic państwa. Szpital mławski został ewakuowany do szkoły w Strzegowie. Tu leczono wojskowych i cywilów zranionych koło Mławy. Podczas okupacji Niemcy zgromadzili w Strzegowie Żydów z Sierpca, Żuromina i Strzegowa, tworząc getto. Dwudziestu spośród nich zostało powieszonych w Strzegowie, resztę wywieziono do obozów zagłady. Strzegowo zostało wyzwolone w styczniu 1945 roku.  W kilka godzin po wyzwoleniu wybuchł pożar szkoły, który strawił budynek. Po zakończeniu działań wojennych od marca 1945 roku rozpoczęły się zajęcia szkolne w domach prywatnych, ponieważ budynek szkoły spłonął tuż po wyzwoleniu Strzegowa. W 1945 roku zorganizowano samorządowe gimnazjum. 1 kwietnia 1946 roku Minister Oświaty Czesław Wycech upaństwowił gimnazjum.

Budynek strzegowskiej szkoły po pożarze w 1945 roku

W latach czterdziestych połączono gimnazjum i szkołę podstawową, tworząc szkołę 11-letnią stopnia podstawowego i licealnego.

 

W roku 1949 w odbudowywanym budynku mieściły się szkoła podstawowa i gimnazjum. Razem tworzyły jedenastoletnią szkołę stopnia podstawowego i licealnego pod wspólną dyrekcją. W roku 1962 dobudowywano dotychczasowego budynku jeden pion. Uzyskano 12 pomieszczeń, w tym 6 klas lekcyjnych. Wcześniej, bo w roku 1956 pobudowano przy budynku szkolnym pawilon-budynek drewniany mieszczący salę gimnastyczną i stołówkę. Często owa stołówka była wykorzystywana jako scena do różnych przedstawień i występów, a sala gimnastyczna służyła wówczas za widownię.

Budynek szkoły z lat sześćdziesiątych

W roku 1988 trwała dalsza rozbudowa szkoły. W tym to okresie rozpoczęto budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Także w tym czasie podjęto budowę kotłowni, gdyż do tej pory w szkole funkcjonowało ogrzewanie piecowe. Zainstalowano centralne ogrzewanie i podjęto remont sal lekcyjnych. W roku szkolnym 1991/92 sala gimnastyczna wraz z zapleczem została oddana do użytku.

 

23 października 1993 roku został poświęcony nowy sztandar szkoły podstawowej im. św. Stanisława Kostki. 14 października 1994 roku w czasie uroczystej Mszy świętej przed budynkiem szkoły odsłonięto popiersie patrona szkoły podstawowej św. Stanisława Kostki, autorstwa miejscowego rzeźbiarza Jana Stępkowskiego.

 

W roku 1998 zmieniono ogrzewanie z węglowego na olejowe. Po wprowadzeniu reformy oświaty w roku 1999 w strzegowskiej placówce powstała sześcioklasowa szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, dla którego pobudowano odrębne, dwupiętrowe skrzydło, a także powstało trzyletnie liceum. Rozpoczęła też funkcjonowanie szkolna stołówka.

 

Od 1 września 2013 roku wszystkie szkoły na mocy uchwały Rady Gminy utworzyły jednolity Zespół Szkół pod wspólną dyrekcja. W związku z kolejną reformą oświaty Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II uległo likwidacji. Ostatnia klasa tej placówki zakończyła naukę w czerwcu 2019 roku. We wrześniu tego roku pojawiła się ósma klasa zreformowanej szkoły podstawowej.

Data dodania: 2024-03-06 16:59:29
Data edycji: 2024-04-03 21:06:30
Ilość wyświetleń: 386

"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwijać"

J. Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej