Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Liceum Ogólnokształcącego

    Organizację gimnazjum w Strzegowie rozpoczął w 1945 roku Pan Kazimierz Makowski ze Strzegowa po rozmowie z Tadeuszem Trzebuchowskim, Józefem Bukowskim, Kołeckim, Wardowskim, braćmi Konopka, Władysławem Makowskim, Kornalewskim, Janem Bukowskim, braćmi Józefem i Feliksem Makowskimi.

    Pomysł Pana Kazimierza Makowskiego o zorganizowaniu gimnazjum o własnych siłach w Strzegowie uzyskał poparcie grupy działaczy Podokręgu „Wkra” BCh Antoniego „Torfa” Załęskiego (obecnie patrona szkoły), Tadeusza Kuligowskiego i Kazimierza Kuligowskiego. Sprawa zorganizowania gimnazjum została przedstawiona Radzie Gminy. Rada jednomyślnie zdecydowała o zorganizowaniu takiej szkoły w Strzegowie, zapewniając lokal, oraz upoważniła Pana Kazimierza Makowskiego do naboru kadry nauczycielskiej i uczniów. Pan Kazimierz Makowski został pierwszym dyrektorem gimnazjum i pełnił tę funkcję od 1945 roku do 1948 roku.

    Pierwsze zajęcia lekcyjne rozpoczęły się w marcu 1945 roku i trwały do połowy lipca 1945 r. Pierwszymi nauczycielami, pierwszej jedynej klasy liczącej 40 uczniów (w wieku 13-17 lat) byli: Kazimierz Makowski, Feliks Makowski, Krystyna Renner i Wacława Tyszka. Ks. Grochowski nauczał religii. W roku szkolnym 1945/46 przybyła nowa pierwsza klasa. Przybył nowy nauczyciel Pan Eugeniusz Chądzyński. Był to bardzo trudny i ciężki okres. Brakowało lokali i kadry nauczycielskiej. W roku 1946 Minister Oświaty, Czesław Wycech, utworzył Państwowe Gimnazjum w Strzegowie. Gimnazjum było zorganizowane według norm obowiązujących przed 1939 rokiem, czyli po szkole podstawowej nauka trwała 4 lata, potem tzw. „mała matura” upoważniająca do nauki w liceum. Po dwóch latach nauki w liceum przystępowano do „dużej matury”.

Dokument założycielski

    W 1949 r. Minister Oświaty połączył gimnazjum i szkołę podstawową, tworząc szkołę jedenastoletnią stopnia podstawowego i licealnego. Obydwie szkoły znalazły się pod wspólną dyrekcją w jednym odbudowanym budynku.

    Pierwsza matura wypadła w roku 1951, po sześciu latach funkcjonowania szkoły grupa maturzystów liczyła 14 osób.

    Od roku 1945 do 1948 zajęcia lekcyjne odbywały się w izbach w trzech domach. Domy te stanowiły przed wojną własność Żydów. W 1948 roku oddano do użytku wyremontowany po zniszczeniach wojennych budynek szkolny.

Widok ogólny budynku szkolnego z lat 1948-1962

    W roku 1953 powstał internat. Był to budynek drewniany o siedmiu izbach. Od roku 1953 do 1966 zakwaterowanie uczniów odbywało się także w pomieszczeniach wynajmowanych od prywatnych właścicieli, które były rozrzucone w rożnych punktach geograficznych Strzegowa. W styczniu 1967 roku oddano do użytku nowo wybudowany internat na 100 miejsc. Obiekt funkcjonuje po dzień dzisiejszy przy ul. Ciechanowskiej.

    W roku 1962 dobudowano do dotychczasowego budynku jeden pion. Uzyskano 12 pomieszczeń w tym 6 klas lekcyjnych W roku 1956 zbudowano przy budynku szkolnym pawilon (budynek drewniany) mieszczący salę gimnastyczną i stołówkę internacką. Jadalnia posiadała 40 miejsc, w której wy- dawano około 170 posiłków. Często stołówka wykorzystywana była również jako scena, a sala gimnastyczna jako widownia do organizowania imprez rozrywkowo-kulturalnych i innych.

    W roku 1991 w miejscu po byłym pawilonie oddano do użytku nowo wybudowaną pełnowymiarową (20 x 30 m²) salę gimnastyczną i boisko sportowe. Ponadto uporządkowano i zagospodarowano teren wokół szkoły.

    W dniu 17 maja 1970 r. dokonano uroczystego odsłonięcia popiersia „Torfa” Załęskiego - patrona szkoły. Odsłonięcia dokonał Pan Tadeusz Fijałkowski „Knot”, kolega „Torfa”, autor książki „Pod kryptonimem Wkra”. Od tej daty nazwa szkoły brzmi: Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. „Torfa” A. Załęskiego w Strzegowie.

    W roku 1974 ufundowano sztandar.

  W latach 1977-1985 przy Liceum Ogólnokształcącym funkcjonowało Liceum Zawodowe o kierunku rolniczym, które umożliwiło młodzieży zdobycie matury i kwalifikacji rolniczych. W 1991 roku nastąpiło rozdzielenie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.

   Po wprowadzeniu reformy oświaty w roku 1999 w strzegowskiej placówce powstała sześcioklasowa szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, dla którego pobudowano odrębne, dwupiętrowe skrzydło, a także powstało trzyletnie liceum. Rozpoczęła też funkcjonowanie szkolna stołówka. Trzyletnie gimnazjum za patrona przyjęło Papieża Jana Pawła II i otrzymało w związku z tym sztandar.

  Od 1 września 2013 roku wszystkie szkoły na mocy uchwały Rady Gminy utworzyły jednolity Zespół Szkół pod wspólną dyrekcja. W związku z kolejną reformą oświaty Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II uległo likwidacji. Ostatnia klasa tej placówki zakończyła naukę w czerwcu 2019 roku. We wrześniu tego roku pojawiła się ósma klasa zreformowanej szkoły podstawowej.

Data dodania: 2024-03-09 17:03:01
Data edycji: 2024-03-19 14:50:13
Ilość wyświetleń: 493

"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwijać"

J. Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej